Google heeft vandaag zijn merkbeleid voor Europa en de Europese Vrijhandelsassociatie (EVA) gewijzigd. Het gewijzigde merkbeleid is een reactie op een vonnis dat in maart 2010 door het Europese Hof van Justitie werd uitgesproken. Het hof oordeelde toen dat Google het merkrecht heeft gerespecteerd door adverteerders in staat te stellen om te bieden op zoekwoorden die overeenkwamen met de handelsmerken van derden. De nieuwe beleidsregels worden vanaf 14 september 2010 van kracht.
Advertentieweergave in de vorm van handelsmerken zoekwoorden
Als gevolg van het gewijzigde beleid zullen bedrijven die binnen Europa bij Google adverteren de mogelijkheid hebben om hun advertenties te laten weergeven op basis van zoekwoorden in de vorm van handelsmerken. Als gebruikers bijvoorbeeld het merk van een televisiefabrikant intypen, kunnen zij relevante en nuttige advertenties te zien krijgen van resellers, recensiewebsites en tweedehandswinkels, evenals advertenties van andere fabrikanten. Op basis van het eerdere Europese merkbeleid van Google konden eigenaars van merken een klacht bij Google indienen om te voorkomen dat advertenties van derden werden weergegeven naar aanleiding van zoekopdrachten op basis van hun merknaam.
Uniform beleid
Met deze wijziging brengt Google zijn Europese merkbeleid in overeenstemming met zijn beleid in de meeste andere landen ter wereld. In de Verenigde Staten en in Canada waren adverteerders al sinds 2004 in staat om handelsmerken van derden te gebruiken. In het Verenigd Koninkrijk en Canada was dit mogelijk sinds 2004, en sinds mei 2009 was dit in tal van andere landen mogelijk. Een volledig overzicht van landen waarin dit beleid reeds van kracht is, is hier te vinden.
Bij verwarring bezwaar maken
Als een eigenaar van een merknaam van mening is dat een Europese advertentie van een derde partij die op basis van zijn merknaam wordt weergegeven voor verwarring onder gebruikers zorgt met betrekking tot de herkomst van de geadverteerde goederen en diensten, kan de eigenaar van de merknaam een klacht bij Google indienen via dit webformulier. Als Google eveneens van mening is dat de desbetreffende advertentie tot een dergelijke verwarring leidt wordt de advertentie uit de lucht gehaald.
“Het Europese Hof van Justitie heeft ons recht onderschreven om adverteerders de mogelijkheid te bieden om op handelsmerken van derden te bieden”, aldus Mark Berendsen, Industry Leader agencies van Google. “Dankzij deze uitspraak kunnen we ons merkbeleid in tal van landen overal ter wereld met elkaar in overeenstemming brengen. Onze gebruikers zullen hiervan profiteren, omdat ze naar aanleiding van hun zoekopdrachten in Google een groter aantal relevante advertenties te zien krijgen”.
--------------------
Noot voor de redactie
1. Het beleid van Google inzake advertentieteksten blijft ongewijzigd. Onbevoegde adverteerders zullen niet in staat zijn om een bewaakte term in de vorm van een merknaam in hun advertentietekst op te nemen. Het nieuwe merkbeleid is louter van toepassing op het gebruik van zoekwoorden.
2. Een uitzondering geldt voor het Verenigd Koninkrijk en Ierland, waarin Google het beleid inzake tekstadvertenties aan het wijzigen is. Met ingang van 14 september 2010 zullen een aantal adverteerders in het Verenigd Koninkrijk en Ierland in staat zijn om in hun advertentieteksten gebruik te maken van handelsmerken van derden, ook als ze geen eigenaar van het merk zijn of geen nadrukkelijke toestemming van de eigenaar van het merk hebben gekregen om de merknaam te gebruiken. Voorbeelden van dergelijke adverteerders zijn resellers, leveranciers van onderdelen, vervangende onderdelen of compatibele onderdelen en websites met een informatief karakter.
Over Google Inc.
De innovatieve zoektechnologieën van Google stellen elke dag opnieuw miljoenen mensen over de hele wereld in staat om informatie te vinden. Google werd opgericht in 1998 door Larry Page en Sergey Brin, toenmalige promovendi aan de Universiteit van Stanford. Vandaag de dag is Google een topspeler op internet in alle belangrijke wereldmarkten. De gerichte advertentieprogramma’s van Google leveren voor ondernemingen van elke omvang meetbare resultaten op, terwijl de internetervaring van gebruikers als geheel wordt verrijkt. Het hoofdkantoor van Google bevindt zich in Silicon Valley. Daarnaast heeft het bedrijf kantoren in Noord- en Zuid-Amerika, Europa en Azië. Raadpleeg voor meer informatie www.google.com.
Meer informatie:
Google Benelux
Anoek Eckhardt
Tel: +31 20 504 5100
E-mail: press-nl@google.com
Whizpr
Gijs Fennell / Loes ten Brummelhuis
Tel: 0317 410 483
E-mail: google(at)whizpr.nl